Sieć komputerowa czyli LAN (Local Area Network) jest najpowszechniejszą instalacją spotykaną w każdego rodzaju budynkach, łącząca od kilku do kilkuset komputerów. Sieci te wykonuje się najczęściej w obrębie jednego budynku, wyjątkiem są duże sieci osiedlowe łączące komputery z wielu lokali.

Instalację sieci komputerowych wykonuje się w oparciu o przewody UTP kat 5, 6, 7 a za jakiś czas pojawi się kat 8. Przewody posiadajże 4 pary żył skręcone ze sobą na odpowiednich odcinkach. Instalacja w obrębie jednego budynku wykonywana jest w topologii gwiazdy. Oznacz to polaczenie każdego odbiornika ( komputera ) z koncentratorem ( switch-em ) a one z jednostką centralną. Najważniejszym atutem tej topologii jest to że gdy awarii ulegnie jedno połączenie cała sięć funkcjonuje. Jednak gdy awarii ulegnie koncentrator to połączenie z siecią utracą odbiorniki do niego podłączone. Maksymalna odległość ( w zależności od wykorzystanych urządzeń ) między jednostki a stacjami roboczymi wynosi około 100m . Sieć ta nie jest bardzo wymagająca a wykonanie jej nie wiąże się z dużymi nakładami finansowymi, można ją wykonać nawet w domku jednorodzinnym.

Zalety wykonania instalacji sieci komputerowej:

  • dostęp do Internetu na wszystkich stacjach roboczych przy wykorzystaniu jednego łącza
  • korzystanie ze wspólnych urządzeń jaki są drukarki, skanery itp.
  • korzystnie z zasobów danych znajdujących się na innych komputerach
  • oraz wiele innych

Istniejące sieci komputerowe można także wyposażyć w sieć bezprzewodową WiFi instalując odpowiednie urządzenia. Dzięki czemu goście posiadający laptopy będą mogli uzyskać dostęp do Internetu za pośrednictwem Państwa sieci.

Firma Produkcyjno-Handlowo-Uslugowa JOTRON Ul. Rózyckiego 6/41 31-324 Kraków NIP: 676-180-56-83 Tel. 12-383-24-66 ERA: 602 30 80 09 PLAY:883-268-281
Sitemap