Przed wykonaniem instalacji elektrycznej najważniejszym krokiem jest dobre rozplanowanie, aby z biegiem czasu jej rozbudowa była prosta i łatwa w wykonaniu bez konieczności ingerencji w istniejącą część budynku. Dobrze zaplanowana instalacja zapewnia bezpieczeństwo, funkcjonalność, niezawodność a odpowiednio dobrane elementy zapewniają dbałość o wygląd i estetykę pomieszczenia w której się znajdują. Właściwe rozmieszczenie i dobranie ilości gniazd wytykowych uchroni instalację od nadmiernych przeciążeń i uszkodzeń.

Podstawową i zarazem najważniejszą częścią instalacji elektrycznej jest rozdzielnica główna, wyposażona we wyłączniki nadmiarowo-prądowe, różnicowo-prądowe oraz elementy ochrony przepięciowej i odgromowej. Z rozdzielnicy doprowadza się wydzielone obwody - układ przewodów doprowadzających prąd do pojedynczego urządzenia lub grupy urządzeń. Każdy obwód powinien posiadać wyłącznik nadmiarowo-prądowy i powinien być odpowiednio dobrany do zapotrzebowania energetycznego urządzeń do niego podłączonych. Przepisy dopuszczają montaż na jednym obwodzie 10 gniazd wtykowych oraz 20 punktów oświetleniowych.

Zastosowanie odpowiednich elementów zabezpieczających to nie wszystko. Ważnym elementem jest właściwe dobranie przewodów instalacyjnych, odpowiednich do danego urządzenia lub grupy urządzeń. Zastosowanie niewłaściwych przewodów kończy się ich przegrzaniem a nawet spaleniem co może być powodem pożaru w obiekcie.

Firma Produkcyjno-Handlowo-Uslugowa JOTRON Ul. Rózyckiego 6/41 31-324 Kraków NIP: 676-180-56-83 Tel. 12-383-24-66 ERA: 602 30 80 09 PLAY:883-268-281
Sitemap